קניה בטוחה הוא נושא אשר בצדק רב מעסיק גולשים ברשת האינטרנט. אם בעבר אנשים היו מביעים חששות ופחדים מפני האפשרות של רכישת מוצרים או שירותים דרך רשת האינטרנט, הרי שהיום כמעט כל אדם בעל מחשב וגישה לאינטרנט קנה לפחות פעם אחת בחייו דרך אתר אינטרנט כלשהו. אין כל צל של ספק כי בשנים האחרונות חלה עליה ניכרת בכמות המשתמשים אשר לא מהססים לערוך קניות מקוונות, כאשר קרוב לוודאי כי אחת מן הסיבות העיקריות אשר תרמו לגידול בתופעה זו היא מנגנוני קניה בטוחה אשר בהם מתהדרים אתרי קניות שונים ברשת.

יחד עם זאת תמיד ישנם חידושים, הן בתחום הקניות ברשת והן בתחום האבטחה וחסרונותיה, לכן תמיד יש להיות עם יד על הדופק ולהיות עירניים לאפשרות שעדיין ישנם גורמים שמנסים לרמות אנשים ולהוליך אותם שולל. אחת מן התופעות הנפוצות ביותר של רשת האינטרנט בשנים האחרונות היא אתרי קניות חברתיות, אשר באמצעותם גולשים יכולים לרכוש קופונים או דילים יומיים וליהנות מגישה כמעט בלתי מוגבלת למגוון רחב של מוצרים ושירותים במחירים מגוחכים. במאמר זה אנו נביא בפניכם מספר עצות אשר יעזרו לכם לשדרג את חוויית הקניות שלכם בכל אותן אתרי קניה קבוצתית כך שהיא תהיה חוויה של קניה בטוחה. בנוסף על כך, נעניק לכם גם מספר טיפים כלליים עבור קניה בטוחה דרך רשת האינטרנט.

אתרי קניה קבוצתית - כיצד תוכלו להבטיח שתחוו חוויית קניה בטוחה?

הרשמה שאינה כרוכה בתשלום
מפני שברוב המוחלט של המקרים אתרי דילים יומיים אינם כרוכים בתשלום דמי הרשמה לאתר, אלא אם כן מדובר על אתרי קופונים או דילים אקסלוסיביים במיוחד, קרוב לוודאי שאם אתם נדרשים לשלם דמי הרשמה בעד הזכות ליהנות מגישה למאגר הדילים באתר צריכים להידלק בראש שלכם מספר נורות אזהרה. פעמים רבות הוקמו אתרים אשר הוצגו כאתרים של קניה חברתית, אשר כל מטרתם הייתה לפרסם דילים כוזבים על מנת למשוך אנשים לאתר ולגבות מהם דמי הרשמה.

הקדישו זמן להכיר את אתר הדילים
אם מתעוררים בכם ספקות כלשהם לגבי האמינות של אתר הדילים ולגבי הביטחון שלכם בתור גולשים באתר, ראשית כל אתם צריכים לערוך מחקר קצר אודות האתר במנועי החיפוש השונים. אתם צריכים בעיקר לחפש אחר ביקורות שליליות, אזכורים שליליים בפורומים ובקבוצות דיון וכיוצא באלה. בלוגים בנושא צרכנות הם מקור מידע מצוין לגבי שיטות הונאה ברשת האינטרנט, ואם אתם לא מוצאים אזכורים שליליים אך בכל זאת חוששים, אל תהססו לפנות לבלוגרים המובילים ולשאול אותם באופן אישי. פעולה נוספת בה אתם יכולים לנקוט היא בדיקת עמוד הפייסבוק הרשמי של אתר הדילים.

תחקרו את עמוד הפייסבוק של אתר הדיל היומי
פעמים רבות חרף הכוונות הטובות ביותר של עסק, דף הפייסבוק יכול לספק לגולשים בדף עדויות לא כל כך חיוביות אודות העסק, לפחות עד שבעל העסק מספיק למחוק את התגובות והביקורות השליליות מדף הפייסבוק של העסק. אך אין ספק כי בדף הפייסבוק תוכלו להתרשם מהדרכים השונות אשר בהן קהל הלקוחות של האתר מתייחס אליו. האם אתם יכולים לאתר בין התגובות החיוביות גם לא מעט תגובות שליליות? האם יש כל כך הרבה תגובות חיוביות, ממשתמשים שקשורים זה לזה, עד כדי כך שמתעורר בכם החשד שמדובר על תגובות מפוברקות? כל אלה עשויים להוות סימנים מקדימים לכך שיש לחשוב פעמיים לפני שבוחרים להשתמש באתר דילים יומיים זה.

תבדקו את הקשר בין העסק לאתר
ייתכן שתגיעו לאתר שבו אתם מקבלים גישה ללא מעט קופונים או דילים קבוצתיים שווים במיוחד. למעשה, יש שם את כל המוצרים והשירותים שאי פעם חלמתם עליהם, ועוד במחירים שלעולם לא תצליחו למצוא במקום אחר חוץ מבאתר. אך האם בעלי העסקים המפורסמים באתר בכלל יודעים על השירותים והמוצרים שהם לכאורה מציעים עבור קבוצות קניה באתר? לפני שאתם בוחרים לרכוש קופון או להירשם אל דיל קבוצתי של עסק מסוים, צרו קשר עם העסק על מנת לברר האם יש בסיס לעסקה המפורסמת באתר.

תקראו את האותיות הקטנות של כל עסקה
לפעמים מה שנראה כמו הדיל היומי המשתלם ביותר שייצא לכם לראות בתקופה הקרובה עשוי להתברר כעסקה אשר מעבר לכך שאיננה משתלמת, היא אפילו עלולה לגרום לכם לעוגמת נפש. לעתים קרובות אתרי דילים קבוצתיים ששמים להם למטרה לנצל את הגולשים באתר שלהם מפרסמים דילים עם כותרות מפוצצות, על מנת למשוך כמה שיותר גולשים לדיל ולגרום להם להצטרף לעסקה הקבוצתית. אך מה שלפי הכותרת נשמע כמו עסקה מהחלומות, עלול להתברר כמו סיוט של ממש בעקבות קריאת האותיות הקטנות.

טיפים עבור קניה בטוחה ברשת האינטרנט

הקצאת כרטיס אשראי מיוחד
שיטה זו אמנם לא בהכרח תעזור לכם להימנע מהונאות ברשת האינטרנט, אך במקרה שאכן תיפלו קורבן לאחת מן ההונאות הללו, בדרך זו לפחות תוכלו להבטיח כי הנזקים שיוסבו לכם יהיו מזעריים ככל האפשר. הנפיקו כרטיס אשראי מיוחד שמיועד אך ורק לקניות ברשת האינטרנט, הקצו מדי חודש כסף שיהיה מיועד לשימוש בכרטיס האשראי לשרת ובדרך זו אם אכן תמסרו את כרטיס האשראי ואכן ינסו לגזול את כספכם, לא יהיה להם הרבה מה לגזול.

היזהרו מקישורים
אחת מן השיטות המתוחכמות ביותר אשר באמצעותן ניתן להוליך שולל גולשים תמימים באינטנרט, היא על ידי הצבת קישורים לאתרים אשר למעשה מתחזים לאתרים אחרים. לא מדובר על משימה בלתי אפשרי לביצוע, מפני שכל מה שצריך זה לרכוש דומיין בעל כתובת הדומה לאתר מסחרי אמיתי ואמין, לעצב אותו בצורה דומה ולהוביל את הגולשים לאתר באמצעות קישור אשר מוצג בצורה כוזבת. כך גולשים מגיעים לאתר שבו הם כביכול יכולים ליהנות מחוויית קניה בטוחה, בעוד שלמעשה הם נפלו קורבן לתרמית מתוחכמת ברשת האינטרנט. כדי לא ליפול במלכודת, היזהרו מהקלקה על קישורים והעדיפו להקליד את כתובת האתר בצורה ידנית.

תחפשו את לוגו האבטחה
רשת האינטרנט מנסה מזה שנים רבות להתגונן מפני לא מעט תרמיות והונאות אשר הציפו אותה עוד מימיה הראשונים. אחת מן הדרכים אשר בהן אתרים יכולים להוכיח לגולשים כי מדובר על אתר בטוח ואמין אשר מציע חוויית קניה בטוחה, היא על ידי הצבת לוגו של מנעול בשורת הכתובת של הדפדפן. בנוסף על כך, במקום שבתחילת שורת הכתובת יופיע “http:” כמו שבדרך כלל ניתן לראות, במקרה של דף אינטרנט מאובטח אתם תראו “https:”.

השתמשו אך ורק באתרי אינטרנט ידועים
אחת מן הדרכים הפשוטות אך היעילות ביותר אשר באמצעותן תוכלו להבטיח קניה בטוחה היא על יד הבחירה להשתמש אך ורק באתרי אינטרנט בעלי שם, כאלה שאתם לא תוהים מאיפה הם צצו פתאום, אלא כאלה אשר קיימים כבר שנים ארוכות במציאות האינטרנטית הוירטואלית. בגלל שהתופעה של אתרי קניות קבוצתיות הינה כה גדולה ורווחית, אתרי דילים או קופונים צצים כפטריות אחרי הגשם. לכן חשוב לבחור באתרים בעלי שם, או לפחות כאלה הקשורים בדרך כלשהי לאתרים גדולים או מוכרים.